Przejrzeliśmy sporo raportów na temat ryzyk, które pojawią się w 2022 r. albo już występują, ale ich ranga zyska na znaczeniu. Najbardziej pożyteczne są opracowania branżowe, np. branży budowlanej, ubezpieczeniowej, informatycznej, finansowej, choć oczywiście nie mają waloru uniwersalności. Ale jest w nich wiele spostrzeżeń, które warto wziąć pod uwagę nawet jeśli w tej chwili nie dotyczą naszej branży.
Niestety, w większości dominuje tradycyjny sposób myślenie, to znaczy wskazywanie na zewnątrz firmy obszarów zagrożeń. Prawie nikt nie koncentruje się na ryzykach wynikających ze stylu działania firmy, z jakości zarządzania nią.
Współcześnie – w obliczu dużej zmienności otoczenia biznesowego, prawnego, politycznego, a także powstawania nowych zależności – bardziej liczy się zdolność reagowania firmy na zdarzenia niż ich identyfikowanie i planowanie reakcji. Plan dotyczy konkretu, zdolność reagowania jest uniwersalna, ma zastosowanie do wielu sytuacji.
Ciągła niepewność generuje potrzebę długoterminowej elastyczności, aby dopasować się do zmiennych warunków funkcjonowania i bieżących potrzeb. Ciągle zmieniające się warunki wymagają zapewnienia elastyczności finansowej i operacyjnej w firmie. Planowanie, prognozowanie i działanie krótkookresowe oraz zachowanie równowagi pomiędzy szybkim reagowaniem na nadarzające się okazje oraz inwestycjami długoterminowymi jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wyzwania związane brakiem lub relokacją kadr oraz łańcuchem dostaw, inflacja, wzrost stóp procentowych, wahania wycen, indeksów giełdowych oraz kursów walut to tylko kilka elementów które należy brać pod uwagę do modelowania różnych scenariuszy i zrozumienia ich potencjalnego ryzyka wewnętrznego i zewnetrznego. CFO bardziej niż kiedyś powinien prognozować finanse firmy i ryzyka przed którymi stoi organizacja. Ryzyka, które podlegają jego szczególnej uwadze to:
Niedobór kadr
Dochowanie należytej staranności
Blokady wymusząjące nowe koszty
Spirala inflacyjna
Wzrost stóp procentowych
Wahania cen
Wahania wycen i indeksów giełdowych
Wahania kursów walut i kryptowalut
Natomiast właścicielom, zarządom i szerokiemu kierownictwu firm dedykujemy ten katalog ryzyk . Kolejność nie ma znaczenia, uważamy je za tak samo ważne:
Cyber ryzyka
Gwałtowne zjawiska pogodowe i inne naturalne
Ograniczenie mobilności ludzi, pojazdów, towarów (blokady granic, wojny, katastrofy)
Innowacyjność i zmiany w technologiach (zarówno brak, jak i wdrażanie)
Ograniczony lub wybiórczy dostęp do danych i małe zdolności decyzyjne zarządów
Pesymizm, niechęć do myślenia o ryzykach jako o szansach
Rywalizacja mocarstw, konflikty polityczne między państwami
Zwiększenie się roli państw i polityków w gospodarkach
Powiększanie się „szarej strefy”
W kolejnych postach rozwiniemy opis poszczególnych ryzyk.