Okazje dla polskiego biznesu dzięki osłabieniu w Niemczech – jeden z tematów klubowej konferencji 6.03

Trudna sytuacja w niemieckiej gospodarce odruchowo wzbudza niepokój w polskim biznesie ze względu na silne powiązanie naszych gospodarek. Ale warto też rozważyć potencjalne polskie korzyści z tej sytuacji. W 2023 roku niemiecki import spadł ogółem o ponad 10%, ale import z Polski wręcz wzrósł. Polska jest czwartym dostawcą towarów do Niemiec – po Chinach, Holandii i USA. To ok. 30% naszego eksportu.

Niemieckie firmy dalej inwestują w Polsce, nie ma żadnego spadku. Wg GUS w 2023 r. firmy z niemieckim kapitałem znajdowały się na drugim miejscu – po polskich – wśród nowych spółek powstałych w kraju. Naszym zdaniem, niemiecki biznes – w miarę ograniczania kosztów – jeszcze chętniej będzie przenosił produkcję do Polski z innych krajów europejskich i z samych Niemiec.

Miele, producent sprzętu AGD zdecydował się na cięcia miejsc pracy w Niemczech i przeniesienie całej produkcji pralek do Polski. Swoje zakłady przeniosły lub niedługo przeniosą do Polski  również Valeo czy Bernafon (producent aparatów słuchowych). VW będzie produkować spalinowego golfa tylko w Polsce. Mercedes buduje fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych w Jaworze.

Będziemy o tym rozmawiać 6.03 na konferencji  „Azymut dla CFO” podczas debaty z udziałem Grzegorza Sielewicz, Coface w Polsce i Christiane Von Berg, Coface w Niemczech i Regionie Europy Północnej. „Niemiecki rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w 2024 r z 1,3% do 0,2%. W Coface jesteśmy bardziej optymistyczni i oczekujemy 0,6% . Gospodarkę powinna zacząć napędzać konsumpcja gospodarstw domowych dzięki dodatniej dynamice płac realnych z dwóch ostatnich kwartałów.” – mówi nam Grzegorz Sielewicz.

Rejestracja na konferencje TUTAJ

Jeśli ktoś chce dołączyć do tej rozmowy, zapraszamy! Wiadomość kontakt@kdfdialog.org.pl