CFO – redefinicja roli i konieczne kompetencje

Wczorajsza rozmowa na spotkaniu w warszawskim oddziale Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” wyznaczyła kierunek rozwoju zarówno osobowości, jak i komptencji CFO. Niebawem obszerniejszy zapis naszej rozmowy. Dzisiaj polecamy uwadze odpowiedź na pytanie zadane przez jednego z dyrektorów w międzynarodowej firmie:

Jeśli zdecydowałbym się objąć stanowisko dyrektora finansowego w innym kraju europejskim albo w strukturze regionalnej, to czy moje kompetencje uzyskane lokalnie byłyby cenne? Co jest najbardziej cenioną, uniwersalną umiejętnością CFO?

Od Bartosza Radziszewskiego usłyszeliśmy następujące słowa:

„Jeśli chcemy wyjść ponad lokalne, krajowe struktury, to najcenniejszą kompetencją profesjonalną CFO będzie dobre rozumienie przepływów finansowych wewnętrznych i zewnętrznych. Księgowość, podatki, prawne aspekty są drugorzędne, bo te kompetencje ma lokalny doradca podatkowy czy księgowy. A CFO musi wiedzieć, skąd i kiedy wpływa kasa, na co ją wydajemy, kiedy i ile będziemy jej potrzebować oraz ile nas kosztuje. Przykładowo, zarządzamy firmą z kilkunastowama oddziałami w Europie, a w poniedziałek pada pytanie, czy w tym tygodniu możemy wydać 200 tys. euro, a my jako CFO z miejsca mówimy: na 90% tak lub nie, a w ciągu godziny potwierdzę to na 100%. To oznacza, że na miejscu CFO jest właściwa osoba.”