Cena nie jest już najważniejszym czynnikiem decydującym o nawiązaniu relacji z nowym dostawcą.

Sondaż Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” na temat zmian w łańcuchach dostaw – realizowany w ramach programu „Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce” https://businessdialog.pl/made-in-poland –  minął półmetek. Z dostępnych dotychczas wyników ankiet szczególnie zwraca uwagę następujące zjawisko: Cena nie jest już najważniejszym czynnikiem decydującym o nawiązaniu relacji z nowym dostawcą. Na pierwszym miejscu jest niezawodność dostawy 88,2% wskazań, ale cena jest ciągle wysoko, bo na drugim miejscu – 47,1% wskazań.

Poprosiliśmy o komentarz Piotra Nowjalisa z zarządu platformy Merxu.com , pierwszego marketplace’u dedykowanego handlowi B2B w Europie Środkowo-Wschodniej, partnera KDF Dialog.

„Nie będę ukrywać, że takie wyniki prezentowanego badania bardzo mnie cieszą, jako współtwórcę Merxu. Są nam po prostu na rękę, bo okazało się, że na czas największej potrzeby i zmiany w preferencjach zaoferowaliśmy firmom cyfrowe narzędzie i do kupowania, i do sprzedawania, w tym do weryfikowania kontrahentów i do cyfrowych negocjacji.

Ten wynik jednak cieszy mnie podwójnie, również jako obywatela Polski, bo jest to znakomita informacja dla przedsiębiorstw zarówno z Polski, jak i z Europy Środkowej. Mają one ogromny potencjał i są niezwykle konkurencyjne pod względem cen i jakości, zarówno w skali europejskiej, jak i globalnej.

Odejście od rozstrzygającej roli ceny mnie nie dziwi. Zaburzenia dostaw w 2020 były odczuwalne praktycznie dla wszystkich podmiotów, które mają zagranicznych dostawców. W efekcie coraz większa liczba europejskich przedsiębiorstw zaczęła poszukiwać partnerów zlokalizowanych w naszym regionie. Bardzo szybko się okazało, że ważniejsze jest posiadanie wiarygodnego dostawcy „na wyciągnięcie ręki” nawet jeżeli jego produkty są nieco droższe od dostawców azjatyckich. Ważna jest bowiem ciągłość sprzedaży, bo klienci teraz nie czekają, tylko w przypadku braku dostępności produktu u jednego dostawcy bez wahania idą do drugiego. To też jest zmiana „pandemiczna”. I ta postawa zostanie, więc jestem pewny, że zaufanie i ciągłość dostaw to będą kluczowe parametry przy formułowaniu łańcucha dostaw.”

Jeszcze w tym tygodniu można dołączyć do sondażu, wypełnić ankietę, a zatem w pierwszej kolejności otrzymać dostęp do narzędzi wypracowywanych razem z Partnerami programu „Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce” . Ankieta jest TUTAJ