W dniu 26 lipca 2021 r. w godzinach wieczornych został opublikowany projekt zmian przepisów podatkowych wprowadzających tzw. Polski Ład. Zakres zmian jest bardzo szeroki – sam projekt ustawy liczy 226 stron, a jego uzasadnienie – 229. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 9 sierpnia 2021 r. Większość zmian ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.
Na ten moment przedstawiamy syntetyczne wyliczenie najistotniejszych zmian:
· zmiany w systemie opodatkowania pracowników i działalności gospodarczej:
o wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 000 zł
o zmiana podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą (likwidacja ryczałtu)
o wyłączenie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku
o wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej (ulga nie będzie miała zastosowania do osób prowadzących działalność gospodarczą) celem zniwelowania braku odliczalności składki zdrowotnej,
· wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych,
· pakiet ulg na innowacje:
o jednoczesne stosowanie ulgi B+R oraz IP Box
o ulga na prototyp (możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku dodatkowego dodatkowo 30% wydatków, nie więcej jednak niż 10% dochodu)
o ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników – przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, które są potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych, uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników)
o ulga na robotyzację (możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku dodatkowego dodatkowo 50% wydatków na zakup i instalację robota przemysłowego)
· pakiet ulg na rozwój firm:
o ulga na IPO – na pierwszą publiczną ofertę sprzedaży akcji, wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów
o ulga konsolidacyjna – możliwość dodatkowego odliczenia równowartości wydatków związanych z akwizycją innej spółki od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym
o ulga na ekspansję (zasadniczo wydatki na ekspansję biznesu będą mogły zostać odliczone 2 razy przy spełnieniu określonych warunków)
o ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital
o tzw. estoński CIT
· pakiet ulg dla inwestora:
o stworzenie Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (Investor Desk)
o tzw. interpretacja 590 – wprowadzenie możliwości zawarcia przez inwestora umowy z organem podatkowym w zakresie skutków podatkowych planowanej inwestycji, o wartości co najmniej 50 mln zł (porozumienie podatkowe)
o możliwość tworzenia Grup VAT
o wprowadzenie preferencji dla polskich spółek holdingowych (zwolnienie z CIT 95% kwoty dywidend otrzymywanych od spółek zależnych, pełne zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych)
o wprowadzenie opcji opodatkowania VAT niektórych transakcji finansowych
o ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej (likwidacja części warunków, w tym warunku rentowności)
· wprowadzenie wskaźnika EBITDA służącego wyliczeniu maksymalnej wysokości kosztów finansowania dłużnego i algorytmu jego obliczania
· wprowadzenie docelowego systemu poboru WHT
· wprowadzenie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, PKPiR oraz ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przy użyciu programów komputerowych oraz ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej w okresach miesięcznych/kwartalnych – od 1 stycznia 2023 r.
Informacje uzyskane od firmy Doradztwo Podatkowe WTS&Saja