CFO liderem zmiany kulturowej – z „rozliczania przeszłości” przechodzimy do „zarządzanie przyszłością” – wywiad z CFO Roku 2025

„Jako dyrektor finansowy koncentruję się na działaniach, które budują przyszłą wartość firmy. Analiza przeszłości ma znaczenie tylko o tyle, o ile przekłada się na decyzje dotyczące przyszłości.” – mówi  ANETA GAWRONSKA, dyrektor finansowa w Medicover Sport&Fitness, CFO Roku 2025 w konkursie organizowanym przez Klub Dyrektorów Finansowych „Dialog”, w wywiadzie dla listopadowego magazynu „Controlling i Zarządzanie”

Odpowiada na 5 pytań, które  zadała Iwona D. Bartczak, szefowa Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”.  Wywiad ukazał się, i jest dostępny w całości online, w najnowszym wydaniu magazynu Controlling i Zarządzanie  i w empikach w całym kraju jak pokazuje fotka ilustracyjna.

Zapowiada odejście od tradycyjnego sposobu budżetowania w przyszłości. „Firmy coraz częściej wdrażają rolling forecasty – prognozy kroczące, które dostosowują się do zmieniających się warunków biznesowych. To ogromna zmiana mentalna. Zamiast tworzyć plan raz w roku, aktualizujemy go w sposób ciągły, reagując na dane płynące z rynku, sprzedaży, czy kosztów operacyjnych. Rolling forecasty pozwalają skrócić proces planowania nawet o 50% i zapewniają większą elastyczność w zarządzaniu kapitałem. To także zmiana kulturowa: z „kontroli” na „adaptację”, z „rozliczania przeszłości” na „zarządzanie przyszłością”.” – mówi.

Laureaci CFO Roku są wzorem dla innych dyrektorów finansowych. Na ichpodejście do tej roli patrzy środowisko polskich CFO, którzy chcą jak najlepiej ją wypełniać i wnosić jak największą wartość do firmy.

Bardzo polecamy wywiad z Anetą Gawrońską.