Gratulujemy!!!! Dyplom wyróżnienia wręczył Bartosz Radziszewski, przewodniczący Jury, przy głośnym aplauzie półtorej setki CFO zgromadzonych 27.09 na Konferencji i Gali CFO Roku 2024 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
A oto projekt, o którym Mariola Dwornikowska- Dąbrowska mówi o dumą i który także wzbudził duże uznanie Jury Konkursu CFO Roku 2024:
Doskonalić doskonałość – czyli zarządzanie z wykorzystaniem metodologii LEAN.
„Projekt polega na włączeniu narzędzia LEAN, jako metody optymalizacji działań szpitala, w celu rozwoju naszej organizacji i dbałości o jej ciągłe doskonalenie. Ten projekt to sposób jak radzić sobie z wyzwaniami, które są nam już dziś znane, które mogą nadejść i których nigdy się nie spodziewamy. Uruchomienie projektu rozpoczęło się diagnozą procesów szpitala w 2022 roku. Działanie to ma obecnie swoją kontynuację i przechodzi w proces zmian i doskonalenia kultury organizacji oraz jej ciągły rozwój.
Celem naszej LEANowej transformacji jest:
• budowanie świadomości organizacji procesowej opartej na najwyższym poziomie jakości z wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządczych;
• dążenie do ciągłego doskonalenia w myśl wizji, jaką dla Szpitala jest rozwój medycyny innowacyjnej;
• wypracowanie prawidłowych praktyk z wykorzystaniem narzędzia LEAN jako metody optymalizacji działań szpitala, zmierzających do ciągłego i systematycznego rozwoju naszej organizacji i dbałości o jej ciągłe doskonalenie;
• zapewnienie najwyższej jakości procesów medycznych, naukowych, organizacyjnych i administracyjnych w procesie realizacji celów naszej działalności;
• uzyskanie jak najwyższego poziomu jakości świadczonych usług i dojrzałości procesowej organizacji.
Bezpośrednimi działaniami objęci są wszyscy pracownicy Szpitala. Korzyści z wyników prowadzonych w ramach projektu działań odnosi pełen przekrój demograficzny społeczeństwa. Z efektów działań korzystają osoby leczone w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i ich rodziny, a także Pracownicy szpitala i cała organizacja.
W ramach prowadzonych działań, mających na celu wdrożenie metody Lean przeprowadzono diagnozę zarządzania procesowego wg metody Hammera, diagnozę zarządzania wizualnego oraz audyt 6S. Określono także potencjał wybranych obszarów, na podstawie których zostały zdefiniowane marnotrawstwa. Został również przeszkolony personel w metodologii Lean, a także przeprowadzono szkolenie bardziej zaawansowane, dla wyróżnionych liderów obszarów. W naszej organizacji przeszkoliliśmy 17 liderów i 2 ekspertów.
Na podstawie przeprowadzonych analiz zostały eliminowane marnotrawstwa, związane z nadmiernym przetwarzaniem, zbędnym ruchem, nadprodukcją, nadmiernym wytwarzaniem, nadmiernymi zapasami, błędami i wadami jakościowymi, oczekiwaniem i niewykorzystanym potencjałem pracowników. Został wprowadzony elektroniczny obieg dokumentów – program EZD. Składanie zamówień odbywa się również w formie elektronicznej – program informatyczny. Obieg dokumentacji medycznej pacjenta obowiązujący w Szpitalu odbywa się w formie elektronicznej (wprowadzony został elektroniczny podpis dla personelu). Te wszystkie rozwiązania skracają czas potrzebny na dostarczenie wersji papierowej do odpowiedniego działu, jak również przyczyniają się do oszczędności związanych ze zmniejszonym zużyciem papieru, tonerów, energii – to nasz wkład w działania proekologiczne.
Został wypracowany jasny i przejrzysty system wizualizacji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – tablica w triage, a także tablica o przybliżonym czasie oczekiwania w SOR. Został również zakupiony analizator parametrów krytycznych – co znacząco skróciło czas oczekiwania pacjenta na wstępną diagnostykę. Dodatkowo pacjenci dostają sms-a przypominającego o zaplanowanej wizycie, oraz o gotowym wyniku histopatologicznym.
Monitoring rozpoczęcia zabiegów operacyjnych, skrócenie czasu pomiędzy zabiegami w centralnym bloku operacyjnym oraz salach przyodziałowych z eliminacją papierowej dokumentacji to są kolejne przykłady redukcji marnotrawstw. Cykliczne spotkania liderów zespołu z Dyrekcją umożliwiają na bieżąco analizowanie, poprawianie i kontrolowanie wskazanych patogenów. Ciągłe doskonalenie jest dewizą rozpoczętego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym procesu.
Jestem osobą odpowiedzialną od początku za ten obszar i zmianę procesową w Szpitalu. Ta zmiana się dokonuje dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy każdego dnia doskonalą naszą organizację.”