Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Narzędzia i działania wspierające płynność finansową

2 marca 2021 - 15:00 - 17:00

Z piątej edycji Badania Płatności firm w Polsce przeprowadzonej przez Coface wynika, że opóźnienia płatnicze skróciły się w trakcie pandemii dzięki działaniom pomocowych, jednak są one nadal są standardową praktyką w polskim biznesie. Zaledwie 2,4 proc. firm zadeklarowało, że nie doświadczyło zaległości w spływie należności od swoich kontrahentów.

Z raportu upadłościowego Coface wynika z kolei, problem niewypłacalności dotknął w 2020 roku o 22% więcej firm, chociaż liczba oficjalnych postanowień sądowych spadła – także dzięki regulacjom państwa. Musimy jednak pamiętać, że tak jak środki wsparcia okazały się pomocne w roku poprzednim, tak ich wycofanie w roku bieżącym będzie powodować szybkie pogarszanie sytuacji płynnościowej firm w Polsce.

Na naszym spotkaniu porozmawiamy z ekspertami o tym:

  1. Co w tej chwili jest największą bolączką firm w obszarze zarządzania płynnością? Jakie problemy dotykają przedsiębiorców w różnych branżach i w różnych obszarach eksportu i jak to wpływa na relacje z kontrahentami?
  2. Jak firmy mogą reagować na zagrożenie niewypłacalnością odbiorcy, jak weryfikować jego bieżącą sytuację?
  3. Jak zmieni się sytuacja w dostępie do finansowania, jeśli w tym roku, dzięki ożywieniu gospodarczemu aktywność firm zacznie wzrastać, przy jednoczesnym nadal wysokim ryzyku transakcji i ograniczonej skłonności do zwiększania ekspozycji.
  4. Jakie rozwiązania mogą być skuteczne, również te oferowane przez Coface.

W lutym 2021 prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał pierwsze decyzje w sprawie zatorów płatniczych.

Na spółki Locotranssped i Havi Logistics nałożył kary finansowe w łącznej wysokości ponad 470 tys. zł.  

UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnej wobec spełnienia ustawowych warunków obligatoryjnego odstąpienia od nałożenia kary, pomimo iż generowały zatory pieniężne. Obaj przedsiębiorcy nie otrzymali lub otrzymali po terminie płatności należności na większe kwoty niż sami zalegali.

Naszą rozmowę będą wspierać eksperci Coface, partnera KDF Dialog:

Szymon Wiliński, dyrektor ds. rozwoju informacji gospodarczej

Jarosław Poloczek, dyrektor ds. rozwoju faktoringu

Spotkanie odbędzie sie w aplikacji zoom.  Rejestracja w serwisie Business Dialog https://businessdialog.pl/wydarzenia/kdfdialog-02032021

Szczegóły

Data:
2 marca 2021
Godzina:
15:00 - 17:00
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Business Dialog

Miejsce wydarzenia

online