KSeF to dopiero preludium – po spotkaniu w Poznaniu 24.05

Poznańskim spotkaniem rozpoczeliśmy cykl spotkań w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” na temat „Cyfrowy Fiskus. Proces podatkowy dostosowany do KSeF.”

Naszą intencją jest przygotowanie rekomendacji dla firm, dla CFO, jak przystosowanie wymagań regulacji wykorzystać do takiego usprawnienia zarządzania danymi i procesów w organizacji, aby działała nowocześniej, sprawniej, aby procesy były mniej pracochłonne a dane bezpieczne i wiarygodne, aby przyspieszyć cyfryzację.

Jednak już pierwsza dyskusja w naszym środowisku pokazała, że samo pogodzenie dotychczasowych procedur i zasad współpracy z klientami oraz wewnętrznych, np. związanych z nadawaniem uprawnień czy dostępu do danych z wymaganiami KSeF będzie bardzo trudne, tym bardziej że regulator nie ułatwia tu sprawy, wielu aspektów nie precyzując lub narzucając rozwiązania nieadekwatne do aktualnych procedur, np. brak załączników.

Wielu dyrektorów decyduje się na wdrożenie zmian w procesie podatkowym w najmniejszym koniecznym zakresie, a dopiero po kilku miesiącach praktyki i pewnie wielu zmianach po stronie urzędników MF przejście do kolejnego etapu przebudowy i cyfryzacji procesów. Na razie traktują to jako kolejne raportowanie. Natomiast nie mieliśmy wątpliwości, że KSeF to zaledwie preludium przed radykalnymi przekształceniami relacji podatnik – państwo w ogóle w świecie zachodnim. Trendy są nieubłagane – za chwilę firmy będą zupełnie przezroczyste dla fiskusa, sam będzie ustalał jaki podatek płacimy, a automatyzacja i sztuczna inteligencja wyeliminują funkcję księgową tak jak ją obecnie znamy.

Na tę chwilę jednak cofamy się, ponieważ firmy dość powszechnie będą wprowadzały dwa obiegi dokumentów – raportowanie do KSeF i wymiana faktur i powiązanych dokumentów jak dotychczas emailowo (po uzyskaniu od KSeF kodu QR).

Sporo emocji wzbudziła kwestia nadawania uprawnień. Poniżej slajd z prezentacji, która otrzymali uczestnicy poznańskiego spotkania i która jest dostępna dla innych członków Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” (na życzenie). Pojawiło się wiele pytań, na które odpowiadali eksperci z kancelarii Chojnacka&Łagowski Doradcy Podatkowi, ale na wiele jeszcze nie ma odpowiedzi. Nasi eksperci postarają się uzyskać je od MF.

Kolejne spotkanie na ten temat 21.06 g. 9-11 w Trójmieście, już można potwierdzać obecność

Cyfrowy Fiskus. Proces podatkowy dostosowany do KSeF. Sopot