CEO, zgódź się usłyszeć prawdę od swojego CFO! – wstępne badanie relacji CEO – CFO

„Dyrektorze generalny, prezesie, właścicielu, spraw, abym nie bał się powiedzieć Ci prawdę.” – to główny postulat CFO wobec tych osób.

Dwa lata temu pytaliśmy CFO z Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”​ czego przede wszystkim oczekuje od nich CEO. Wyniki opublikowaliśmy, były też omawiane na naszych spotkaniach regionalnych, ale jeszcze je przypomnimy.

W tym roku – zgodnie z sugestią Kapituły KDF Dialog – wracamy do tematu, ale w nieco innym ujęciu: co chcielibyśmy, aby wiedział CEO, aby współpraca układała sie pomyślnie i z dobrym wynikiem dla firmy.

Oto wyniki wstępnego badania w naszej społeczności. Co CEO powinien wiedzieć?

  1. CFO często wstrzymuje się z przekazywaniem wiadomości, które będą źle przyjęte przez właściciela czy prezesa, co przeniesie się na traktowanie CFO.
  2. O pomysły jest łatwo, wdrożenia to o wiele trudniejsza sprawa.
  3. Realizowanie 10 równorzędnych celów nie jest realistyczne, efekty daje skupienie się na trzech.
  4. Prognozy przychodów działu sprzedaży są zawsze bardzo optymistyczne, a  traktowane ich z większą uwagą niż próśb CFO o argumenty, dlaczego teraz miałoby pójść lepiej mimo braku zmian, nie jest rozsądne.
  5. CFO pracuje nie tylko dla CEO, ale także dla inwestorów. Czasem pozycja między nimi jest dość niewygodna.
  6. Zespół jest bardzo zestresowany, gdy jednocześnie wymaga się od niego doskonalenia codziennej pracy oraz wdrażania wielkich projektów, szczególnie związanych ze smianami prawa.
  7. Pracownicy finansów są wystraszeni przez media, które ciągle przepowiadają automatyzację ich pracy. Gros swojego czasu CFO musi poświęcać na dialog z pracownikami, a nie jest specjalista od komunikacji i relacji międzyludzkich.
  8. Sztuczna inteligencja zastąpi w wielu zadaniach, ale ktoś musi oceniać wyniki pracy sztucznej inteligencji – oraz uczestniczyc w konfigurowaniu tych narzędzi – więc tym więcej muszę zainwestować w szkolenie zespołu.

Jesli ktoś chce dołączyć do zespołu opracowującego ten temat, zapraszamy kontakt@kdfdialog.org.pl