Optymalizacje procesu i zakupów, czyli na gorąco po spotkaniu w Poznaniu

Fajna fotka z dzisiejszego (27.10) spotkania Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” w Poznaniu. Koniec października, a nas prześwietlało słońce jak w środku lata. Nie zawsze dawało się skupić, a pracowaliśmy nad trudnym zadaniem: rekomendacjami usprawniania i automatyzacji procesu zobowiązań, aby upowszechnić w społeczności najlepsze praktyki.

Szczególnie ważne było wskazanie, dlaczego tak korzystne jest przeniesienie odpowiedzialności za decyzję biznesową o zakupie na sam początek procesu i wtedy też wprowadzenie jej do systemów informatycznych.

„Ten początek to dla jednym firm będzie zapotrzebowanie, dla innych zamówienie, a dla jeszcze innych – odniesienie do budżetu. Jednak zawsze to przesunięcie skutkuje możliwością dokładniejszego i z większym wyprzedzeniem planowania środków finansowych i innych zasobów, a także wcześniejszym dostrzeżeniem ewentualnych błędów.” – mówił Maciej Glapiński, prezes Rida Software.

Rozmawialiśmy też o zakupach. Dyrektorzy byli zgodni: znowu kupujemy towary i komponenty w Chinach, znowu tam przenosi się produkcja europejska, bo w Chinach nie podrożało w przeciwieńtwie do Europy, a ceny frachtu spadły do prawie przedpandemicznych wielkości. A miało się to drastycznie zmienić……

A wracając do zobowiązań. Polecamy taki proces: