Polski system podatkowy na szarym końcu….

Ukazał się tegroczny raport Konkurencyjność międzynarodowa Tax Index ( ITCI ) 

Pandemia COVID-19 skłoniła wiele krajów do przyjęcia tymczasowych zmian w swoich systemach podatkowych. W obliczu niedoborów dochodów wynikających ze spowolnienia, kraje muszą rozważyć, jak najlepiej ustrukturyzować swoje systemy podatkowe, aby wspierać zarówno ożywienie gospodarcze, jak i zwiększyć dochody. 

Nie wygląda na to, abyśmy dobrze poradzili sobie z tym zadaniem.

Polska trzecia od końca w rankingu konkurencyjności systemów podatkowych 36 krajów.  Przed nami  np. Meksyk czy Turcja, a za nami tylko Włochy i Chile.
Na pierwszym miejscu Estonia, do której tak często w ostatnim czasie odwołują się przedstawiciele MF, wskazując jak bardzo wzorujemy się na ich rozwiązaniach.

„Jak widać, zapowiedzi naszego Ministerstwa Finansów o tym, że Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców, można włożyć między bajki.

Tak odległe miejsce w rankingu to efekt ciągłych zmian przepisów i wprowadzania regulacji zmierzających do zaostrzenia systemu podatkowego, ale również wynik słabej jakości legislacji podatkowej, która przekłada się na brak pewności po stronie podatników odnośnie ich obowiązków w zakresie rozliczeń z fiskusem.

Na uwagę zasługuje również, że z perspektywy podatku VAT, Polska zajęła ostatnie miejsce, co wcale nie przekłada się na znaczący wzrost dochodów budżetu Państwa z tego podatku (wbrew zapowiedziom MF), natomiast dość wysoko uplasowaliśmy się na gruncie CIT – 9 miejsce – tutaj należy jednak zauważyć, że obecnie planowana nowelizacja (zakładająca m.in. zmiany w zakresie spółek komandytowych oraz wprowadzenie tzw. strategii podatkowej) w połączeniu ze zmianami w podatku u źródła mogą doprowadzić, że również w zakresie CIT spadniemy na koniec stawki…” – skomentował Marcin Zarzyki, prawnik, doradca podatkowy z Kancelarii LTCA.

Kancelaria LTCA  jest partnerem Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”.  Zapraszamy na spotkanie na temat raportowania strategii podatkowej 19.11 g. 15-17. Rejestracja https://businessdialog.pl/wydarzenia/kdfdialog-19112020

Pełny raport TAX Foudation znajduje sie tutaj   https://taxfoundation.org/publications/international-tax-competitiveness-index/