Nieoczywiste wnioski z zastosowania modelu AI w finansach firm – kilka wniosków ze spotkania Klubu w Gdańsku

Na wczorajszym 10.04 spotkaniu Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” w Gdańsku rozmawialiśmy o praktykach zastosowania sztucznej inteligencji w finansach, w kontrolingu i w innych obszarach firmy. „Podczas pilotów DFE AI POC modelu AccountantsX początkowo najbardziej ciekawiło nas, czy księgowania będą prawidłowe. Model osiągnął poziom 87-95%. To dobra wiadomość, gdyż wynik był równie dobry a czasem lepszy jak ludzi. Ale jeszcze cenniejsza była korzyść z analizy pozostałych wyników, tego co początkowo uważaliśmy za błedy, bo model zaksięgował inaczej niż człowiek. W większości okazywało się, że proces przebiegał prawidłowo, choć inaczej niż zakładał człowiek. Model AI stał się więc również detektywem wzorów, nie dostrzeganych przez człowieka.”– powiedziała Małgorzata Latuszek, CEO Columb Technologies.

Bartosz Radziszewski zwrócił uwagę, że w miarę postępów digitalizacji wiedza o procesach będzie przekazywana do narzędzi je realizujących, ludzie przestaną je wykonywać, a więc i zaniknie ich wiedza o ich przebiegu, schematach, procedurach. Należałoby więc wymagać od stosowanych modeli AI czy innych automatyzujących rozwiązań raportowania, jak realizują procesy.

Firmy sobie zdają sprawę z ryzyka utraty wiedzy o procesach zdigitalizowanych i starają się temu zaradzić. Katarzyna Szymczak-Dampc, CFO w Dekpol powiedziała: „W ramach systemu premiowego przewidzieliśmy składnik za dbałość o dokumentację i nadzór nad przebiegiem procesu.”

Mimo że stałe doskonalenie organizacji czy procesów w przedsiębiorstwie powinno być stałą praktyką, to jednak w poszczególnych obszarach jest granica, po przekroczeniu której uzyskane korzyści nie są tak znaczące jak wcześniej. Ale doświadczenia z tego doskonalenia można zastosować gdzie indziej.  Obszar finansów jest na ogół na wysokim poziomie cyfryzacji, finanse „przecinają się” też ze wszystkimi innymi obszarami firmy. To wyznacza CFO szczególną rolę.

Wojciech Rosa, CFO w Polpharmie, na wczorajszym spotkaniu, powiedział: „W Grupie Polpharma procesy w finansach są tematem ciągłej optymalizacji i doskonalenia. Nasza rola lidera cyfryzacji polega teraz głównie na wykorzystaniu naszych doświadczeń i wspomaganiu innych obszarów firmy w takim przebudowywaniu i cyfryzacji procesów, aby uzyskać lepszą efektywność, zmniejszyć zaangażowanie gotówki, zwiększyć przychód. Szczególnie interesują nas tematy prognozowania popytu, planowania i realizacji produkcji, wspomagania obszarów komercyjnych.”

Kolejne spotkanie na ten temat

24.04 g. 9-11 Lublin – rejestracja https://kdfdialog.org.pl/wydarzenia_kdf/