Odłączenie od SWIFT – konsekwencje

Wiele się dziś mówi o odłączaniu od SWIFT’u. Poniżej odpowiedzi na najczestsze pytania.

❓️Czy można kogoś odłączyć od systemu SWIFT?

Można. SWIFT to taki specjalny rodzaj centralnie zarządzanego e-mail’a. Każdego można od niego odłączyć.

❓️Czy można od SWIFT’u odłączyć cały kraj?

Tak. Adresy SWIFT mają wbudowany znacznik kraju, więc jednoznacznie można stwierdzić w jakim kraju operuje konkretny bank.

❓️A co z bankami, które nie pochodzą z danego kraju, który chcemy wyłączyć, a tylko mają tam oddział lub spółkę-córkę?

Tych banków można nie wyłączać. SWIFT to nie jest kabel komunikacyjny. SWIFT to sieć podmiotów podłączona logicznie do pewnego wspólnego systemu komunikacji. Można przyłączać i odłączać konkretne podmioty.

❓️Czy jeśli jakiemuś bankowi odłączymy SWIFT to czy przestanie móc robić przelewy?

Nie. System SWIFT nie jest ani izbą rozliczeniową, ani nie pełni roli rozliczeniowego banku centralnego. Każdy bank ma kilka różnych systemów rozliczeniowych np. w Polsce banki mogą wysłać pieniądze systemami obsługiwanymi przez KIR S.A. (Elixir, EuroElixir, ExpressElixir) lub Narodowy Bank Polski (NBP) (Sorbnet, Target2). Mogą się także rozliczać bilateralnie. Więc banki jakiegoś kraju, odcięte od SWIFT, poszukają zapewne innej drogi rozliczeniowej, np. otwierając rachunek w banku w innym kraju i ustalając inną formę bezpiecznej komunikacji.

❓️Czy SWIFT’em można przesłać pieniądze?

Nie można. SWIFT służy do bezpiecznej i ustrukturyzowanej komunikacji między bankami. Katalog komunikatów MT zawiera zarówno zlecenia płatnicze, jak i np. wyciągi z rachunku. Żaden komunikat nie przesyła fizycznie pieniędzy.

❓️To w takim razie jak to działa, że banki przesyłają sobie przelewy na całym globie SWIFT’em?

Banki przesyłają sobie pieniądze wykorzystując sieć banków korespondentów. Niektóre banki wyspecjalizowały się w byciu takimi hub’ami rozliczeniowymi. Jeśli polski bank np. BNP Paribas Bank Polska chce przesłać pieniądze swojego Klienta do Lyonu we Francji, do banku Société Générale, to sprawdza jaki jest bank, w którym jeden i drugi ma rachunek. W tym przypadku będzie to BNP Paribas w Paryżu. I teraz BNP Paribas Bank Polska wysyła SWIFT’em komunikat: „Drogi BNP Paribas Paryż, przekaż proszę z mojego rachunku, jaki mam u ciebie otwarty, 1000 EURO do banku Société Générale”. Tę prośbę wysyła komunikatem SWIFT MT101.

❓️To co trzeba zrobić, aby rzeczywiście odciąć banki w jakimś kraju od możliwości rozliczeń albo chociaż zastosować takie sankcje, aby były bardzo uciążliwe?

Odcięcie od SWIFT w krótkim okresie będzie uciążliwe, bo do czasu znalezienia alternatywnej drogi rozliczeń (np. przez kraj, który nie podłączy się do tej operacji), dany bank nie będzie mógł wysyłać i odbierać przelewów zagranicznych. Natomiast znacznie bardziej dotkliwymi sankcjami może być

a) zamrożenie rachunków banków z konkretnego kraju w sieci banków korespondentów,

b) zabronienie wszystkim bankom, które są w naszej strefie wpływów, wysyłania lub odbierania płatności do i z danego kraju.

 

Maciej Glapa, BNP Paribas Bank Polska