Na tym spotkaniu rozmawialiśmy na podatkach i regulacjach oraz relacjach fiskus – podatnik w 2024 roku. Wiele uwagi przeznaczyliśmy na kwestię KSeF. W naszej opinii raczej nie warto zatrzymywac prac w firmach, lecz wdrażać zmiany, decyzdować, testować, poprawiać, wprowadzić dobrowolny KSeF w transakcjach z wybranymi. Trzeba np. zdecydować kto będzie wystawiał faktury w KSeF, kto odbierał, kto w firmie jakie ma uprawnienia, zaplanować modyfikacje w umowach.
Z radością przyjeliśmy też informację o konsultacjach w Ministerstwie Finansów, które będą trwały od 16.02 do 1.03. Bo to oznacza możliwość modyfikacji, które potrzebę widzimy. Przewidziano następujace tematy: Bezpieczeństwo i wydajność, Faktury konsumenckie/status nabywcy, Identyfikator KSeF w płatnościach, Dostęp do faktur przez faktorów, Wystawianie faktur przez dostawców mediów, Wystawianie faktur na stacjach paliwowych, Wystawianie faktur przez JST, Wdrożenie KSeF w etapach.
W naszym środowisku zbieramy postulaty i przekażemy je do MF za pośrednictwem współpracujących z Klubem prawników. W Szczecinie omówiliśmy sytuację branży transportowej. Oto podsumowanie Laury Hołowacz, prezes zarządu CSL:
1. Każda branża ma swoją specyfikę. W przypadku branży logistycznej i usług transportowych, faktury sprzedaży są wystawiane w momencie otrzymania od usługodawców dokumentów tj. list przewozowy, CMR z potwierdzeniem dostawy i odbioru towaru bez uwag. Cześć dokumentów nie wpływa na czas zamknięcia miesiąca.
2. Część usługodawców przysyła faktury papierowe, pomimo próśb i działań z naszej strony, żeby były to E-faktury.
3. W przypadku usług transportowych nie ma wdrożonego prawnie innego systemu potwierdzenia dostawy i odbioru towaru niż forma tradycyjna tj. podpis tradycyjny.
4. Branża nie przyjęła metodologii e – dokumentów tj. List przewozowy, CMR ze względu na przepisy prawne opisane w pkt.3
5. Cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo i płynność finansowa podmiotów to są również uwagi do Ksef, jak również odpowiedzialność prawna nas wszystkich za udział w systemie Ksef. System Ksef chce przejąć rolę „księgowości” wszystkich podmiotów. Czy jest gotowy? Czy taka forma jest potrzebna? Czy podmioty są do tego przygotowane?
6. Osobiście dane mogłabym raportować, natomiast ze względu na bezpieczeństwo mojej działalności preferuje prowadzenie obiegu dokumentów w dotychczasowy sposób.
Prosimy o nadsyłanie do nas propozycji zmian lub wątpliwości, które powinny być wyjaśnione przez MF, informację, które powinny być wzięte pod uwage w konsultacjach MF nt. KSeF
Uwagi i propozycje należy przesyłać na adres ksef@kdfdialog.org.pl
Od redakcji. W serwisie Cyfrowy Fiskus publikujemy pierwsze głosy, które otrzymaliśmy np. ten „Istnieje elektroniczna forma potwierdzenia dostawy i odbioru towaru – polemika”.