Prezes NBP potwierdził, że nastąpią kolejne podwyżki stóp procentowych NBP (nawet powyżej 4%), a bank centralny liczy na aprecjację złotego. Na konferencji w środę 9.02.22 Adam Glapiński zapowiedział, że będzie za kontynuacją podwyżek stóp w dotychczasowej skali (50pb) na marcowym posiedzeniu oraz na kolejnych.
Zdaniem prezesa podwyżki do 3,5-4% nie szkodziłyby wzrostowi gospodarczemu. Docelowy poziom stóp i tempo dochodzenia do niego będzie zależał od napływających danych. W razie uporczywego utrzymywania się wysokiej inflacji nie jest wykluczone podwyższenie stopy docelowej. Jednocześnie szef banku centralnego ponownie podkreślił znaczenie aprecjacji złotego w prowadzonym obecnie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
NBP jest zainteresowany umocnieniem złotego i dąży do tego, by wszystkie instrumenty polityki pieniężnej współgrały w celu obniżania inflacji. Prezes przedstawił się jako jednoznaczny jastrząb, który wykorzysta wszystkie możliwe środki, w granicach rozsądku, aby ograniczyć inflację.
Jednocześnie z bieżących prognoz banku wynika, że inflacja utrzymuje się na wyższych niż wcześniej oczekiwano poziomach, co sprawia, że jej powrót do dopuszczalnego przedziału wahań (1,5-3,5%) do końca 2023 jest mało prawdopodobny.
NBP nie zamierza wykorzystywać interwencji walutowych w celu umocnienia złotego, ale nie wyklucza zaprzestania wymiany środków walutowych napływających z UE poza rynkiem walutowym. Zdaniem prezesa NBP rząd powinien wydłużyć czas obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej na cały rok.
A.Glapiński wyjawił, że decyzja o podwyżce stóp o 50pb na posiedzeniu w tym tygodniu zapadła prawie jednogłośnie (prawdopodobnie przeciwko głosował E.Łon, który wcześniej zapowiadał taką postawę). Prezes NBP potwierdził, że podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej ma na celu ustabilizowanie stopy POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej.
Prezes zapowiedział, że NBP w ciągu roku dokupi kolejne 100 ton złota. Zdaniem szefa banku centralnego, postulowane przez niektórych zamrożenie stawek WIBOR i tym samym zatrzymanie podwyżek rat kredytów hipotecznych jest nieuzasadnione ze względu na brak pogorszenia spłacalności kredytów w bankach. Odbiór rynkowy konferencji był wyraźnie jastrzębi. Stawki swap w segmencie 2-letnim wzrosły o ponad 20pb. EURPLN spadł poniżej 4,50.
Prezes NBP nakreślił jasny kierunek przed najbliższym posiedzeniem, w którym udział weźmie prawdopodobnie aż 4 nowych członków Rady (W.Janczyk, kolejny członek wybrany przez Sejm oraz dwóch członków wybranych przez Prezydenta). Biorąc pod uwagę wymowę środowej konferencji prasowej Prezesa NBP, można spodziewać się , że RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych w skali po 50pb na kolejnych kilku posiedzeniach, a stopa referencyjna dotrze do poziomu 4,25%.
Źródło: Dziennik Ekonomiczny PKO Bank Polski