Najważniejsze zadania CFO w 2020 roku wedug Gartnera

Ukazał się świeżutki raport Gartnera z podsumowaniem badania najważniejszych zadań dla zarządów, w tym dyrektorów finansowych w 2020 roku. Raport jest światowy, ale w wielu punktach jest zbieżny z naszymi rekomendacjami, polskiego Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”.

Analitycy Gartnera za najważniejsze zadania CFO uważają:

  1. Inicjatywy zmierzające do polepszenia struktury kosztów, które ciągle mają tendencję, aby rosnąć szybciej niż przychody. Oznacza to m.in. że wzrost – sprzedaży, produktów, rynków, inwestycji, itd – trudno przełożyć na trwałą rentowność produktów, klientów, kanałów sprzedaży. Zwłaszcza że cały czas firmy mają na karku transformację cyfrową i niespójne sygnały o koniunkturze.
  2. Zwiększenie użyteczności raportów dla podejmowania decyzji biznesowych. CFO dążą do „jednego źródła prawdy” i perfekcyjnych raportów, jednak często trwa to za długo, nie odzwierciedla w pełni firmy, nie daje użytecznych informacji. Obraz w raporcie Gartnera wygląda  jeszcze ostrzej niż u nas. U nas większość menedżerów (ponad 60%) wierzy danym i raportom, ale …. nie podejmuje decyzji na ich podstawie (tak robi ok. 35%). W raporcie Gartnera zaledwie 25% korzysta z danych dostarczanych przez dział finansowy do podejmowania decyzji.  CFO muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu, Gartner daje pewne podpowiedzi.

Dodajmy, że w warunkach polskich, czyli totalnego zaniedbania danych podstawowych, nie mówiąc już o Data Governance oraz analitycznego fiskusa, jednak najpierw warto zadbać o porządek w tych procesach. Zmartwienia CFO z rozwiniętego świata jeszcze nie są nasze. Ale warto pamiętać, że potem będą, chyba że będziemy tak mądrzy, że od razu zbudujemy raportowanie wspierające decyzje i w ten sposób weźmiemy premię zacofania 🙂

Polecamy ten raport