Kolejne spotkanie na temat mikrozarządzania, samodzielności pracowników i rozwoju osobistego nas, menedżerów, za nami! Z kolejnymi inspiracjami 🙂
Na Konferencji CFO Roku 2024 – 27.09 – Małgorzata Tarnowiecka, CEO w Joyfood powiedziała:
„Często nie chodzi o to, że menedżer wybiera mikrozarządzanie i lubi ten styl. Jeśli nie stworzył warunków do pracy zespołowej, nie zwiększa poczucia sprawczości i odpowiedzialności pracowników, to nie ma wyboru: pozostaje mu tylko mikrozarządzanie. Empatyczne przywództwo rozwija i ludzi i organizację, pozwala czerpać z indywidualnych doświadczeń i inicjatyw, którymi pracownicy chętnie się dzielą i samodzielności, która rośnie wraz ze sprawczością działania.”
Wielokrotnie udostępniania w środowisku Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” stała się bodźcem do organizacji spotkań dyrektorów w całej Polsce, aby omówić ten temat. W Krakowie gościliśmy w siedzibie Millarc, której CFO – Maja Berdel – jest uczestnikiem Klubu, a naszą dyskusję – wspaniałą dyskusję – wspierała Angelika Zimny, coach i trener komunikacji, pracujący z organizacjami m.in nad zmianą sposobu zarządzania.
Temat jest uniwersalny, ale w tym miejscu, w tej firmie uzyskał szczególny wydźwięk. Millarc jest niezwykle profesjonalną firmą w branży realistycznych animacji 3d oraz renderingów, z wielkimi sukcesami na arenie międzynarodowej, która przykłada ogromną wagę do tego, aby jakość zarządzania firmę była równa jakości tego, co potrafią profesjonalnie. Bo to pozwoli firmie rosnąć i rozwijać się, zbudować trwały biznes. A mikrozarządzanie szczególnie grozi właśnie szybkorosnącym firmom sukcesu. Jeśli jakaś metoda zarządzania sprawdzała się, jeśli postepowanie lidera doprowadziło do wielkich osiągnięć, to jest pokusa, aby tę metodę kontynuować. Tymczasem w pewnym momencie trzeba od niej odejść, więcej powierzyć pracownikom, bardziej na nich polegać, wytworzyć w nich poczucie wolności i adekwatnej do niej odpowiedzialności.
Angelika Zimny tak definiuje mikrozarządzanie „To styl zarządzania, w którym menedżer nadmiernie kontroluje i ingeruje w pracę swoich współpracowników, narzucając swoją wizję działania. W efekcie odbiera pracownikom odpowiedzialność, decyzyjność oraz możliwości rozwoju.” I podaje 10 przykładowych błędnych przekonań osób mikrozarządzających:
- „Tylko ja wiem, jak to zrobić najlepiej.”
- „Muszę kontrolować każdy aspekt pracy, aby osiągnąć sukces.”
- „Błędy są niedopuszczalne i kosztowne. Nie stać nas na błędy.”
- „Pracownicy nie są wystarczająco kompetentni.”
- „Moim zadaniem jest podejmowanie wszystkich kluczowych decyzji.”
- „Stała obecność i kontrola zwiększają produktywność.”
- „Jeśli nie będę wszystkiego nadzorować, stracę kontrolę nad projektem.”
- „Mój styl zarządzania przyniósł sukces w przeszłości, więc nie ma potrzeby go zmieniać.”
- „Pracownicy oczekują ode mnie gotowych rozwiązań.”
- „Ludzie potrzebują mojej ciągłej pomocy i wskazówek.”
Mikrozarządzanie przynosi szkody firmie, ale jeszcze więcej szkód przynosi osobom tak zarządzającym. Polecamy świetny artykuł Angeliki w naszym serwisie publicystycznym Business Dialog
Nasze spotkanie podsumowała Maja Berdel: „Zależy mi, aby się rozwijać. Staram się tak zarządzać, aby pracownicy chcieli i umieli podejmować zadania, aby byli skuteczni i odpowiedzialni. Wówczas u mnie powstaje przestrzeń na myślenie i wymyślanie nowych projektów, rozwiązań, praktyk, na twórczą pracę. Mój rozwój zależy od samodzielności pracowników, jego możliwość pojawia się, gdy pracownicy stają się do niej gotowi pod względem kompetencji i mentalności.”
Kolejne spotkania z Angelika Zimny na ten temat odbędą się w Katowicach 26.11 REJESTRACJA i w Rzeszowie 27.11 REJESTRACJA