Marek Dietl, prezes GPW o konkurencyjności firm i gospodarek. Ekskluzywny wykład!

Podczas inauguracji  Akademii GPW Growth (11.10), której zadaniem jest edukowanie menedżerów małych i średnich firm w umiejętnościach zarządczych, Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przedstawił ciekawe zestawienie, mówiące o tym, które gospodarki i firmy zyskały na globalizacji.

Generalnie wartość handlu zagranicznego wszystkich państw rośnie szybciej niż PBK świata, co świadczy o pozytywnym oddziaływaniu globalizacji, ale mniejsze kraje zyskały więcej niż wielkie. Liczy się bowiem konkurencyjność gospodarek, a nie ich rozmiar, a konkurencyjność zależy przede wszystkim od relacji wydajności i kosztu pracy.

Marek Dietl przypomniał pojęcie „tajemniczych mistrzów”, autorstwa prof, Hermanna Simona, czyli firm małych lub średnich firm, które są globalnymi liderami w danej branży dzięki doskonałości operacyjnej i innowacyjności, choć ich nazwy nie są powszechne znane. O taką konkrencyjność walczymy, a nie koniecznie o wielką skalę działalności.

Specjalnie dla uczestników Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” i całej społeczności Business Dialog, partnerów GPW Growth Wykład Marka Dietla

I kilka fotek z inauguracji:

dav