Małgorzata Sobczyk z Kapituły KDF Dialog o motywowaniu pracowników po 50tce

Z znakomitym wywiadzie dla   serwisu „Marketing i Biznes”  Małgorzata Sobczyk, dyrektor finansowy, członek zarządu H. Cegielski, a także członek Kapituły Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” mówi bardzo ważne rzeczy:

Często panuje przekonanie, że jeżeli pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną, to nie warto już się na nim skupiać. A jest wręcz przeciwnie. Owszem, część osób w wieku przedemerytalnym pewnie już sobie odpuszcza trochę zaangażowanie, ale jest też całe mnóstwo pracowników, którzy mają wciąż dużo energii i są gotowi do podejmowania nowych wyzwań na równi z młodszymi kolegami z pracy. Znam zresztą takie przypadki z zakładów Cegielskiego. Tu średnia wieku wynosi obecnie 52 lata. Warto zwrócić uwagę na to, że dla tych osób gratyfikacja finansowa wcale nie jest najważniejszą motywacją – bardzo istotne jest okazanie im zaufania i nawiązanie partnerskich relacji. To bardzo często motywuje ich, by z zapałem podjęły się wykonania zupełnie nowych zadań, których realizacja kończy się zwykle sukcesem. Starsi pracownicy często świetnie sobie radzą w nowych rolach, ponieważ mają bogate doświadczenie i – co ważne – potrafią zadawać właściwe pytania we właściwych momentach, co uznaję za bardzo istotne szczególnie, kiedy trzeba rozwiązać niestandardowy problem.”

I dalej „Coraz częściej dla starszych pracowników praca zaczyna być priorytetem. Całkiem niedawno przyjęłam do pracy panią, która jest już na emeryturze, ale zapytała mnie o możliwość powrotu do firmy i…. klientów. Powiedziała, że wychowała już swoje dzieci i choć czasami opiekuje się wnukami, to chciałaby, żeby jej życie znów miało jakiś zawodowy sens. Wcześniej tym sensem była dla niej przede wszystkim praca z klientami. Doskonale to rozumiem, bo nawet moja babcia zawsze mówiła, że dopóki pracuje, to żyje, bo życie jest po to, żeby dawać coś innym od siebie, między innymi poprzez pracę. Sporo osób w wieku przedemerytalnym ma podobne podejście. Może dlatego to właśnie oni częściej od młodszych osób zostają po godzinach. Nie prowadzą już bowiem tak intensywnego życia rodzinnego. Mają więcej czasu. Pracownicy w wieku przedemerytalnym są też bardzo odpowiedzialni i dodatkowo podchodzą do relacji z przełożonymi w partnerski sposób.

Polecamy cały  wywiad