Firmy pożyczkowe gwałtownie tracą klientów

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego przygotowała analizę kondycji firm pożyczkowych. W aktualnym kryzysie gwałtownie spada popyt na ich pożyczki.

W ostatnim tygodniu marca wartość udzielonych przez firmy pożyczkowe pożyczek była niższa o 45% od wyników uzyskanych zaledwie miesiąc wcześniej. W tygodniu 30.03-05.04.20 r. spadek wyniósł 64% w ujęciu rdr, a ich wartość wyniosła ok. 42 mln zł. Dla porównania w przeciętnym tygodniu lutego wartość udzielonych pożyczek w bazie BIK wynosiła ok. 125 mln zł.

W drugim tygodniu kwietnia odnotowano dalszy spadek nowych pożyczek o 64,7 proc. w ujęciu rdr i dalsze 25,5 proc. w ujęciu do tygodnia z przełomu marca i kwietnia

Dlaczego tak się dzieje?

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej wprowadzono ostre ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich (opłat i prowizji). Jednocześnie obniżeniu uległy stopy procentowe, a wraz z nimi limit maksymalnego oprocentowania zobowiązań. Rynek pożyczek pozabankowych słabł jeszcze przed tymi zamianami prawnymi, ale nowe limity gwałtownie przyspieszyły ten proces.

Czy klienci wrócą do tych firm? Wszak spodziewamy się bezrobocia, spadku wynagrodzeń, itd.