We wtorek 22.10 w Poznaniu kontynuowaliśmy rozmowę na temat raportowania zrównoważonego rozwoju. Na kilku budujących przykładach wskazaliśmy, że można przyjąć konstruktywne podejście i uzyskać korzyści biznesowe z wypełnienia tego kosztownego i uciążliwego obowiązku prawnego lub wymagania ze strony kontrahentów.
Kamila Kijek z kancelarii Rubicon odpowiedziała na wiele pytań o konkretne działania w tym procesie, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na strategiczne podejście do tematu. „To raportowanie ma na celu przede wszystkim pokazania, jaki postęp firma robi w kolejnych latach, przybliżając się do celów, które sobie wyznaczyła. Więc najważniejsze, aby dobrze opisać stan faktyczny, czyli przede wszystkim tzw. ujawnienia wpływu na środowisko. Nie chodzi o to, aby pokazać, że już jesteśmy na najwyższym poziomie, lecz o to, że do niego zmierzamy. Audytorzy będą sprawdzać, czy są wymagane prawem ujawnienia, a nie jakie są.” – powiedziała.
Podpowiedziała także argumenty do dyskusji z niechętnymi tym działaniom członkami zarządu. Powiedziała:
„Jest wiele narzekań, że te nowe wymogi nie zwiększają konkurencyjności firm, wręcz ja zmniejszają w stosunku do firm z regionów, gdzie nie ma takich przepisów. Ale zwróćmy uwagę, że samo zaniechanie działań wymaganych w strategiach ESG, też nie zwiększa konkurencyjności biznesu. Więc potraktujmy ją jako bodziec do innowacyjności czy odświeżenia myślenia o naszym modelu biznesowym. Nie tylko jako obowiązek.”
Paweł Rafalski z firmy Solet wyjaśnił, jak dedykowane narzędzia informatyczne ułatwiają zbieranie danych i raportowanie, a w jakich sytuacjach wystarczą do tego excele:
„Efektywne prowadzenie procesów zrównoważonego rozwoju i osiągnie wymaganych celów dekarbonizacji tylko w niewielkiej części zamyka się wewnątrz struktury przedsiębiorstwa (zakres 1 i 2) i tu wystarczą proste narzedzia. Tysiące koniecznych do przechwycenia punktów danych ESG wymaga dostępu do szerokiej gamy systemów źródłowych i jest możliwe jedynie w oparciu o systemową wymianę informacji pomiędzy graczami łańcucha wartości (zakres 3). Zatem przedsiębiorstwa wielooddziałowe, rozproszone geograficznie, grupy kapitałowe i firmy, dla których istotą biznesowego tlenu jest efektywny finansowo i środowiskowo łańcuch wartości, docenią systemowe (czyli z dedykowanym narzędziem IT) zarządzanie procesami ESG oraz oszczędności związane z jego wdrożeniem.”
Kolejne spotkanie na ten temat odbędzie się w Sopocie 19.11 godz. 9-11 rejestracja