Sprawozdawczość ESG według prawa, ale i dla biznesu – kilka uwag po spotkaniu Klubu w Katowicach

W lipcu w Katowicach (na zdjęciu powyżej) rozpoczęliśmy cykl spotkań w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” na temat zaprojektowania i wdrożenia prawidłowego i optymalnego procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, a także wyboru narzędzia informatycznego do realizacji tego procesu. Wspomniana sprawozdawczość jest obowiązkowa dla określonej prawem grupy firm, jednak wdroży ją znacznie więcej ze względu na wymagania kontrahentów. Część firm widzi w tym ważny argument do pozyskania tańszego finansowania lub wzmocnienia wizerunku pracodawcy.

Firmy są na różnych etapie wdrażania, nieliczne gotowe do raportowania, niektóre ogłosiły przetargi lub inaczej szukają partnerów wspierających ich w tych przygotowaniach, a część organizacji dopiero zapoznaje się z tematem.

Kamila Kijek z kancelarii Rubicon odpowiedziała na wiele pytań o konkretne działania w tym procesie, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na strategiczne podejście do tematu. „To raportowanie ma na celu przede wszystkim pokazania, jaki postęp firma robi w kolejnych latach, przybliżając się do celów, które sobie wyznaczyła. Więc najważniejsze, aby dobrze opisać stan faktyczny, czyli przede wszystkim tzw. ujawnienia wpływu na środowisko. Nie chodzi o to, aby pokazać, że już jesteśmy na najwyższym poziomie, lecz o to, że do niego zmierzamy. Audytorzy będą sprawdzać, czy są wymagane prawem ujawnienia, a nie jakie są.” – powiedziała.

„Warto też zwracać uwagę, kto najczęściej będzie czytał nasz raport. Czy raczej instytucje finansowe czy może specjaliści, których chcemy zatrudnić? A może nowi klienci, którzy też muszą spełnić określone wymagania ESG i umieszczają je w specyfikacji przetargowej? Główny adresat sprawozdawczości ma znaczenie dla zawartości raportu, a więc i procesu jego przygotowania.” – podkreśliła.

Nie ma wątpliwości, że wdrożenie procesy a potem jego realizacja będą wymagały dodatkowej pracy obecnie zatrudnionych osób, szczególnie w kontrolingu, lub wspomagania się siłami zewnętrznymi. Duże znaczenie ma narzędzie informatyczne do tego procesu, choć można oczywiście posłużyć się excelem. Niektóre firmy będące przed wdrożeniem lub zmianą systemu finansowo-księgowego lub ERP wpisują obsługę tego procesu do wymagań dla systemu. Jednak przeważająca liczba uczestników spotkania uważa, że będzie konieczne osobne narzędzie.

Kolejne spotkania 5.09 godz. 9-11 Wrocław. Rejestracja na to spotkanie https://kdfdialog.org.pl/wydarzenie/kdfdialog-05092024/