CFO coraz bardziej Chief Operating and Finance Officer? – jedna z dyskusji na konferencji „Azymut dla CFO” 20.03 w Warszawie

Michał Biernacki, CFO w Selenie w Turcji, uczestnik KDF Dialog, przygotował dla nas „zaczepkę’ do tej dyskusji:

„Rola CFO uległa potężnej transformacji na przestrzeni ostatnich lat (w Polsce zmiana zaczęła się od 2004, od wejścia do UE). Klasycznie raportujące do CFO działy to: księgowość, kontroling, treasury, IT, czyli struktury kojarzone z jednej strony z gromadzeniem danych, ich zabezpieczeniem, przetwarzaniem, raportowaniem w odpowiedniej jakości i na czas, z drugiej strony nadzorujące przepływy środków pieniężnych, zarządzające płynnością przedsiębiorstwa. W spółkach typowo handlowych był to jeszcze menedżer kredytowy, bo to ważny element polityki kredytowej i jej egzekucji.
W ostatnich latach zauważam transfer następujących obszarów „pod skrzydła” bądź bezpośredni nadzór CFO’s:

1. Dział Audytu Wewnętrznego. Ryzyka biznesowe i optymalizacja procesów biznesowych, szukanie szans biznesowych, dzielenie się dobrymi praktykami pomiędzy podmiotami w Grupie, także dostosowanie zasobów w spółkach.

2. Purchase Department, struktury zakupowe.
Kiedy spoglądamy na koszty spółek produkcyjnych czy handlowych trudno nie zauważyć tych wielkich cyfr dotyczących kosztów materiałów bezpośrednich zużywanych w produkcji czy wartości sprzedanych towarów w cenie nabycia. 1% poprawy w tym obszarze czasami może sprawić cuda. Łatwo powiedzieć, ale czasami bardzo trudno osiągnąć taką poprawę.

3. Dział prawny. Oczywista oczywistość ostatnimi czasy.
Jeśli o mnie chodzi to ja mam zdecydowanie większy zakres, ale ja nie jestem klasycznym przypadkiem CFO. W Grupie, dla której pracuję, zatrudnia się uniwersalnych menedżerów.

A kogo powinien mieć CEO w swych strukturach?  Przy węższym gronie zarządu, CEO odpowiada za produkcję, sprzedaż i marketing. Reszta to zakres CFO.”

Ciekawe, czy wypowiedzi na Konferencją potwierdzą te spostrzeżenia, jak zmienia się zakres odpowiedzialności CFO i dlaczego? Czy to kwestia panowania nad kosztami czy szukania szans biznesowych?  A może kurczenia się tradycyjnych działów finansowych, np. księgowości na skutek automatyzacji? Jakie zjawiska się pod tym kryją? A jakie konsekwencje dla profesjonalizmu CFO? Swoimi doświadczeniami podzielą się:  Bartosz Radziszewski, CEO w Fundacja Klub Dyrektorów Finansowych, Aneta Gawrońska, CFO w Medicover Sport, Dorota Grudzień, CEO w Arthur Hunt, Ewa Woroszył, CFO w Autopay, Adrian Pugawko, CFO w ProCardia i każdy chętny do zabrania głosu 🙂 

Pełny program Konferencji 20.03 i mozliwość rejestracji jest TUTAJ