AI w finansach – zapraszamy do zespołu Digital Finance Excellence na 2024

Zapraszamy do uczestnictwa w zespole programu Digital Finance Excellence w 2024.  Będziemy zajmować się dalej usprawnieniem i automatyzacja procesów, ale przede wszystkim zastosowaniem narzędzi AI w finansach i kontrolingu.  Polecamy artykuły, które już są opublikowane. Chętnych do działania prosimy o wiadomość kontakt@kdfdialog.org.pl
Generatywna sztuczna inteligencja może zwiększyć wydajność pracy osób zarówno o niskich, jak i bardzo wysokich kwalifikacjach, choć każdej z nich w różny sposób. Jednak sztuką jest ocenić, które zadanie można powierzyć sztucznej inteligencji. Jest to trudne, ponieważ nie tylko trzeba sprawdzić, czy zadanie posiada pewne wymagane cechy, nie tylko policzyć koszt zastąpienia człowieka przez technologię, ale też być zdolnym do oceny efektów pracy AI, czasem zasadnie nazywanej „czarną skrzynką”.

Taki zestaw pytań wydaje się najbardziej zasadny:

Ile czasu zwykle zajmuje to zadanie pracownikowi?

Czy osoba, które je wykonuje jest wysoko opłacana?

Jak duża jest szansa, że narzędzie AI wykona je poprawnie?

Czy człowiek może ocenić wynik wykonania zadania?

Jak dobry musi być człowiek, aby ocenić, czy praca wykonana przez sztuczną inteligencję jest wystarczająco dobra? Ile kosztuje jego praca?

Jaki jest koszt krańcowy wykorzystania AI?

Najważniejsza jest odpowiedż na pytanie, czy człowiek może ocenić, czy praca wykonana przez sztuczną inteligencję jest wystarczająco dobra. Jeśli koszt oceny jest zbyt wysoki, użycie do niej sztucznej inteligencji może nie mieć sensu.